🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 21070 microphone stand with metal base and boom arm, black
Low-priced all-metal-stand. Consists of tubing assembly, boom arm and zinc die-cast base with long folding legs. Square swivel joint with large wing nut.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 2 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 105 x 85 960 mm |
| Height | From 900 to 1,600mm |
| Boom arm length | 805 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | One-piece design |
| Boom arm clamping | Wing nut |
| Colour | Black |
$44.40
K&M 21070 microphone stand with metal base and boom arm, black—
$44.40
More Images
K&M 21070 microphone stand with metal base and boom arm, black
Low-priced all-metal-stand. Consists of tubing assembly, boom arm and zinc die-cast base with long folding legs. Square swivel joint with large wing nut.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 2 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 105 x 85 960 mm |
| Height | From 900 to 1,600mm |
| Boom arm length | 805 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | One-piece design |
| Boom arm clamping | Wing nut |
| Colour | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Low-priced all-metal-stand. Consists of tubing assembly, boom arm and zinc die-cast base with long folding legs. Square swivel joint with large wing nut.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 2 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 105 x 85 960 mm |
| Height | From 900 to 1,600mm |
| Boom arm length | 805 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | One-piece design |
| Boom arm clamping | Wing nut |
| Colour | Black |
